Jump to content



Intel Matrix Storage Raid 5 και τα νευρα κρόσια....


AlexanderK

Recommended Posts

Έδω και περίπου 2 χρόνια χρησιμοποιούσα 6 σκληρούν green 1gb σε raid 5 για αποθήκευση δεδομένων.

Δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.Σήμερα έτσι ξαφνικά status failed και ο ένας σκληρός φαίνεται αποσυνδεμένος και να δουλέυει κανονικά.Τι προσπάθησα να κάνω rebuilt (όπου δεν υπήρχε επιλογή), τι το ενα τι το άλλο....Είμαι έτοιμος να σκάσω.Τα φώτα σας παρακαλώ....

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ιδιο προβλημα σε raid5 και απλα τον αντικατεστησα χωρις βεβαια να χασω τιποτε.

μου έδειχνε το σκληρό σαν missing και τον ειχε απο κάτω σαν να είναι κανονικά μόνος του.Βρήκα κάτι οδηγίες κάπου να το διαγράψω να το ξαναδημιουργήσω και με την βοηθεία ενός προγράμματος να πάρω backup.Το έχω τώρα 2 ώρες και σκάβει.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την λύση εδω.

Με ενα προγραμματάκι που έχει το testdisk βρηκα τα 2 partition και βγάζω δεδομένα απο το 3ο partition...

Εύχομαι να μην ξαναχρειαστει...Έχασα δέκα χρόνια απο την ζωη μου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.