Jump to content



HELP!!!! μετα το μεθύσι τι?


DarkSaga

Recommended Posts

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Helly [Σήμερα, στις 19:50]

Aυτο με το κρεμμυδι στα @@ και στις μασχαλες ξερετε που βασιζεται ιατρικώς?

στον πονο. αν παρουν φωτια τα @@ σου, τρεχεις και δε φτανεις. ασε που βρωμοκοπας κρεμμυδιλες, και δε σε πλησιαζει ανθρωπος. αρα ειναι και ψυχολογικοι οι λογοι της ανατασης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

στον πονο. αν παρουν φωτια τα @@ σου, τρεχεις και δε φτανεις. ασε που βρωμοκοπας κρεμμυδιλες, και δε σε πλησιαζει ανθρωπος. αρα ειναι και ψυχολογικοι οι λογοι της ανατασης

Ετσι ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi

O πονοκέφαλος προέρχεται απο αφυδάτωση άρα πιές νερό. Και ξέχνα τους καφέδες θα σου σκίσουν το στομάχι.

Σωστος, απλα νερο - ουτε φαρμακα παιδια.

Το αλκοολ ειναι τοξικο για το γασρτικο βλεννογονο, η ασπιρινη (σαλικυλικο οξυ) επιβαρυνει το γασρτικο βλεννογονο - μη τρεχουμε με κανα ελκος δεν λεει. Απο την αλλη το depon (παρακεταμολη) ειναι ηπατοτοξικο σε συνδυασμο με το αλκοολ - οποτε μακρια και απο εκει ;)

Sorry αλλα για το κρεμμυδι δεν γνωριζω ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hemispasm

Σωστος, απλα νερο - ουτε φαρμακα παιδια.

Το αλκοολ ειναι τοξικο για το γασρτικο βλεννογονο, η ασπιρινη (σαλικυλικο οξυ) επιβαρυνει το γασρτικο βλεννογονο - μη τρεχουμε με κανα ελκος δεν λεει. Απο την αλλη το depon (παρακεταμολη) ειναι ηπατοτοξικο σε συνδυασμο με το αλκοολ - οποτε μακρια και απο εκει ;)

Sorry αλλα για το κρεμμυδι δεν γνωριζω ;)

έχεις δικιο αλλα μην το παρακάνεις...αλκοολ + NSAID κάνουν βλάβες ύστερα από χρόνια χρήση...

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να ξεραθεις στον υπνο κ μετα απο κανα 16ωρο ταβλα στο κρεβατι σου θα εισαι αρκετα καλυτερα!!!!Εκτος απο αυτο υπαρχει βεβαια κ αλλα λυση!!!!Παρε τηλ στο 090656667

κ ζητα δυο αραπινες να ερθουν να σου κανουν ενα show,μετα λιγο μασαζ κ μετα πολυ.....κ θα δεις οτι θα γινεις καλα στο πι κ φι!!!!!:p

Link to comment
Share on other sites

έχεις δικιο αλλα μην το παρακάνεις...αλκοολ + NSAID κάνουν βλάβες ύστερα από χρόνια χρήση...

medthom ειμαστε λιγο εκτος θεματος αλλα μιας και το εθεσες

Δεν μιλησα για τα ΜΣΑΦ γενικα αλλα συγκεκριμενα για την παρακεταμολη η οποια σε συνδυασμο με προηγουμενη καταναλωση αλκοολ - επαγωγεας των ηπατικων (οπως και η φαινοβαρβιταλη) αυξανει τη πιθανοτητα τοξικης φαρμακευτικης ηπατιτιδας. Χρονια χρηση δεν απαιτειται. (τσεκαρε λιγο τις αλληλεπιδρασεις στο Ε.Σ. ;) )

Δεν νομιζω να αναφεροσουν στη γαστρικη βλαβη, γιατι εκει και εαν δεν χρειαζεται χρονια χρηση για να σου κανει μια απλη διατρηση...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους....

σηκώθηκα το πρωί έκανα καφε με γάλα η γάλα με καφε καλύτερα και ξαναπεσα και σηκωθηκα 3φορες χειρότερα ηπια νερα,πηρα ασπιρινη

και εφαγα το απογευμα που ψιλοενοιωσα καλύτερα

τωρα μια χαρα αλλα επειδή νοιώθω σκουριασμένος για τέτοια σκορ σαν το χτεσινό θα το παω στο λάου λάου.Αυτο με τα κρεμυδια :eek: :eek: μπορεί να το εξηγήσει κάποιος????

προτείνω οι μέθοδοι αποτοξίνωσηε να γίνουν sticky αφου ομαδοποιηθούν :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω απ'οτι ξερω πινεις νερο λογω αφυδατωσης και αντι να φας πινεις λιγο φυσικο χυμο πορτοκαλιου στην αρχη. Μολις ψιλοστρωσει το στομαχι τρως ελαφρια και .......

φυσικα την ξαναπεφτεις για υπνο. Θα σηκωθεις αρχοντας....

μετα τηλεφωνο για τις αραπινες(προτιμω κινεζες) που ανεφερε ο Βασιλης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στο φαρμακείο (ναι αυτο της γειτονιάς σου) κάτι μάυρα χαπάκια που τα λένε καρβουνάκια. Είναι χάπια ενεργού άνθρακα τα οποία έχουν την ιδιότητα να απορροφάνε όλα τα υγρα του στομαχίου σου. Αν και αυτό δεν είναι και τόσο για το hangover, όσο για την περίπτωση που το υποκείμενο (το θύμα, ο μεθυσμένος) μόλις έχει πιεί τα αντερά του. Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο και χρησιμοποιείται στη γεωργία σε περιπτώσεις δηλητηριάσεων απο ψεκασμούς.

Link to comment
Share on other sites

προσοχη στον υπνο

ενας γνωστος κοιμοταν και επαθε αναρωφηση στον υπνο του και παπαλα...........

εγω οταν ειχα λιωσει απο το πολυ κρασι ειχα ξερασει απειρες φορες μεσα σε ενα βραδυ πανω στο δωματιο!και χωρις να το καταλαβω...ευτηχως ηταν ο πατερας και με προσεχε να ειμαι πλαγια....

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον σαν γατρός έχω να πω τα εξής:

Απαγορεύεται να δίνονται φάρμακα εμπειρικώς, ακόμα και από τον φαρμακοποιό.Διάβασα εδώ μέσα για τα Primperan, που δίνονται κατά του εμετού, αλλά όχι μετά από μεθύσι!!!! Ακόμα για πολλές εμπειρικές λύσεις (αυτή με τα κρεμμύδια την έχει δοκιμάσει κανείς, έτσι απο περιέργεια!? :blink: :blink: )

Η πιο σωστή λύση είναι χορήγηση ορού, κάπου στις 2-3 φιάλες και αφήνουμε τον ασθενή να ξεσουρώσει και να κοιμηθεί. Ο ασθενής βρίσκεται πάντα σε πλάγια θέση, για την περίπτωση που κάνει εμετό στον ύπνο του και κάνει αναρρόφηση.Μπορεί να χορηγηθεί μία Primperan ή Vomex προληπτικά, μαζί με μία μυοχαλαρωτική πχ Buscopan.Τα σκευάσματα αυτά που αναφέρω εδώ είναι σε ενέσιμη μορφή, αφού έτσι έχουμε καλύτερα αποτελέσματα και χωρίς τον φόβο ότι σε περίπτωση εμετού, θα χαθεί το φάρμακο. Βέβαια όλα αυτά είναι θεωρητικά, αφού το σωστό θα ήταν να τον δει κάποιος συνάδελφος κάπου. Προλητπικά μπορεί την επόμενη φορά, να παίρνει μία κουταλιά της σούπας λάδι (εμπειρικό αλλά αποτελεσματικό) και ΠΟΤΕ να μην ανακατεύει ποτά όπως και να ξέριε τι πίνει.Ξέρω αρκετά περιστατικά που πεθάνανε από δηλητηρίαση με μεθυλική αλκοόλη, υποκατάστατο της αιθυλικής αλκοόλης από όπου φτιάχνοντια τα ποτά, η οποία ουσία είναι δηλητηριώδης για τον άνθρωπο και χρησιμοποιείται κατά κόρον στα ποτά "μπόμπες"!!!! :(

Λίγη προσοχή λοιπόν την επόμενη φορά.... :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell [Σήμερα, στις 13:49]

αυτά είναι, ιατρικές συμβουλές από το σπίτι σας εντελώς τσαμπέ! Thanx γιατρέ :D:T:

No prob!!!!Πάντως πλάκα-πλάκα επειδή έχω δει αρκετά, θέλει λίγη προσοχή παιδιά το ποτήρι! :T:

Link to comment
Share on other sites

αυτή με τα κρεμμύδια την έχει δοκιμάσει κανείς, έτσι απο περιέργεια!?

Μικρός το είχα δεί στο χωριό μου...

Είχε λιποθυμίσει κάποιος απ' το ποτό και τον γύμνωσαν και τον έτριβαν με κρομμύδια σ' όλο το σώμα... :D ...συνήλθε ελαφρώς και τον πήγαν σπίτι του...

Πως εξηγείται δεν ξέρω, αλλά από παραδοσιακά γιατροσόφια η επαρχία είναι γεμάτη...

(θα μπορούσε να έχει σχέση με τη κυκλοφορία του αίματος και τις θερμαντικές ιδιότητες του κρεμμυδιού..μαζί με την τριβή;; )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.