Jump to content



Ερώτηση για oc AMD Phenom 960T.


elthis

Recommended Posts

φιλε elthis, νομιζω οτι εχεις μπερδευτει μονος σου.

η AMD πουλαει εναν 4πυρηνο επεξεργαστη σε Χ τιμη. εσενα σου αρεσει, συμφωνεις και τον αγοραζεις. σωστα μεχρι εδω? ΚΑΝΕΙΣ δεν σου ειπε, οτι υπαρχει ο ταδε επεξεργαστης που πωλειται σαν 4πυρηνος, αλλα μπορεις να τον "ξεκλειδωσεις" και να εχεις 5-6 πυρηνες!! οποιος στο ειπε, συγνωμη, αλλα ειναι εντελως ανευθυνος. ειτε πωλητης, ειτε εταιρια!! οποιοσδηποτε αλλος κι αν το λεει αυτο, δεν προσμετραται σαν επισημη αποψη...!!

για να ξεμπερδευτεις λιγο, απο ειδικες εκδοσεις κλπ...., να σου εξηγησω οσο πιο απλα μπορω, καποια πραγματα.

η AMD εχει μια γραμμη παραγωγης που βγαζει τους Phenom X6 (Thuban Chip). εκει παραγονται χιλιαδες κομματια CPU ημερησιως. μεσα σε αυτα τα κομματια, βγαινουν και καποια που ειναι ελλατωματικα. γινεται η διαλογη και, για να μην πεταχτουν ολα τα προβληματικα κομματια, κλειδωνονται και βγαινουν στην αγορα ως 960Τ 4πυρηνοι. οσα κομματια εχουν περισσοτερους απο 2 χαλασμενους πυρηνες, προφανως καταστρεφονται- ανακυκλωνονται!!

αυτο γινεται για να μειωθει η ζημια της παραγωγης!!

αντιστοιχα υπαρχει αλλη μια γραμμη παραγωγης, που βγαζει-εβγαζε τους Phenom X4 (DENEB). εκει εβγαιναν επεξεργαστες που ειχαν μεχρι 4 πυρηνες. οπως ο 955 -965-970 κλπ. απο αυτη τη γραμμη παραγωγης και με αντιστοιχη διαλογη στα chip, εβγαιναν και οι μικροτεροι επεξεργαστες phenom X2-Χ3 , και Athlon II Χ3-Χ4! κλειδωνοντας αντιστοιχα πυρηνες ή L3 cache!!

υπηρχε και μια τριτη γραμμη που εβγαζε πυρηνες Propus, οι οποιο ηταν οι Athlon ΙΙ που δεν ειχαν καθολου L3 cache, εκ κατασκευης!! αυτο πληροφοριακα!

οι black Edition δεν εχουν σχεση με τα ελλατωματικα ή μη κομματια. ειναι απλα chip που η AMD αφηνει τον πολ/στη ξεκλειδωτο. τπτ το περιεργο!!

ok...Ευχαριστω για τις χρήσιμες πληροφορίες...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

για ολο το θεμα ,φταιει το πλαισιο που δεν ενημερωσε σωστα το πελατη, ο οποιος δηλωνει οτι δεν ξερει απο υπολογιστες......τωρα τι κανει η amd ,ειναι αλλο θεμα.....στο site του πλαισιου παντως μιλανε για επεξεργαστες που ξεκλειδωνουν....δεν γραφουν ,αν σου κατσει!!!!!!!αν ηταν στις ΗΠΑ, τωρα θα τους ειχαν κλεισει απο μηνυσεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

για ολο το θεμα ,φταιει το πλαισιο που δεν ενημερωσε σωστα το πελατη, ο οποιος δηλωνει οτι δεν ξερει απο υπολογιστες......τωρα τι κανει η amd ,ειναι αλλο θεμα.....στο site του πλαισιου παντως μιλανε για επεξεργαστες που ξεκλειδωνουν....δεν γραφουν ,αν σου κατσει!!!!!!!αν ηταν στις ΗΠΑ, τωρα θα τους ειχαν κλεισει απο μηνυσεις!!!!!

Έχει μια αξιολογιση (χτίστη) που λέει οτι ξεκλείδωσε αυτόματα...

Ούτε στις ΗΠΑ θα τους είχανε κλείσει, ούτε πουθενά...

Τωρα αν πωλητής του το ειπε ας πάει να ζητήσει τα ρέστα!

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

βαριέμαι να ψάξω πάλι τα λινκς ώστε να τα ποστάρω αλλά όπου έχω διαβάσει (απο την μέρα που βγήκαν και μέχρι χθές επειδή κοίταγα και εγώ για γνωστό μου) το ποσοστό και για τους 6 είναι κάτω απο 50%..αν μιλάς για 5 κάτι παραπάνο θα γίνει..επίσης είδα πως και με 5 πυρίνες και ακόμα και με 6 πάνε χαλαρά ακόμα και με στοκ(?) coolers στα 4Ghz,και όπως είναι λογικό με 4 πυρίνες θα τσιμπάνε το κάτι της παραπάνο!!!

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς πληροφορίες ή κανένα λινκ που να έχει πληροφορίες για το αν ξεκλειδώνουν σε καλό ποσοστό?

ενδιαφέρεται φίλος μου .

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους. Ο δικός μου άμεσα έγινε:

post-7477-1416075764,0222_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.