Jump to content



TREX 2!!!!O διαδοχος!! 56k warning!


LoWRiDeR

Recommended Posts

Καλά κάτσε να το βάλεις στη CPU και τα λέμε τότε...άσε που το Phase Change λειτουργεί άνετα 24/7 ενώ το πελτιέρ αν το έχεις αναμένο όλη μέρα θα στα φτύσει κάποια στιγμή. Το Peltier είναι μόνο για Benchmarks όχι για καθημερινή χρήση. Με 200 φτιάχνεις άνετα Waterchiller το οποίο και καλύτερα αποτελέσματα έχει και δουλεύει 24/7. Τέλος είναι απαράδεκτο να μην έχουν μονώσει το μπλόκ(Τη περιοχή ανάμεσα στις πλάκες). Αν το βάλεις έτσι πάνω στη CPU κλάψε τη μητρική σου και τον CPU. (Στη καλύτερη περίπτωση)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

ετσι λες ε?εγω το εχω μηνες το πελτιερ κ δουλευει ολη μερα κ δεν τα εχει φτυσει, επισης βιαστηκε μου φιλε, εκεινες οι φωτογραφιες ειναι για να δειξουν πως ειναι το μπλοκ, για αυτο δεν υπαρχει μονωση.. στο δικο μου το οποιο ειναι το προηγουμενο μοντελο το δινουν παρα πολυ καλα μονωμενο,επισης δινουν μονωτικο υλικο για πισω απο την μητρικη κ για μεσα στο σοκετ....Αλλα υπαρχει κ κατι ακομη που πρεπει να ξερεις,με το νεο μοντελο που σας εδειξα εδω,οπως λεω παραπανω θα μπορει να αγοραστει ενα κυκλωματακι που θα ρυθμιζει την ταση του πελτιερ ωστε να κραταει την θερμοκρασια λιγο πανω απο τα επιπεδα υγροποιησης,οποτε εαν δεν θελεις να το χρησημοποιησεις στο μαξ κ θελεις μια πιο νορμαλ χρηση δεν χρειαζεται καν η μονωση...καλο ειναι να σκεφτωμαστε πρωτου μιλησουμε.Οσο για τα 200Ευρω κ φτιαχνεις waterchiller...no comments...δειξε μου κιολας ποσοι εδω μεσα ειναι σε θεση να κατασκευασουν κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Jogi θα σου απαντησω στις ερωτησεις σου μολις μου δωσουν κ εμενα τα στοιχεια απο τα τεστς, τα περιμενω κ εγω γιατι πιθανον να αντικαταστησω το δικο μου με το νεο μοντελο.Οσο για την υγροποιηση...εγω δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα, κ ηταν κ το πρωτο watercooling που εστησα στη ζωη μου :D

Link to comment
Share on other sites

Το Waterchiller δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να το φτιάξεις αν έχεις όρεξη και υπομονή. Δηλαδή δίνεις 500 για αυτό το σύστημα + το συστηματάκι που ρυθμίζεις τη τάση για κάτι που είναι αμφίβολης αξιοπιστίας. Ενω με 400 Λιγότερα έφτιαχνες Waterchiller, μάλλον είναι καλό να σκεφτόμαστε πριν αγοράσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει κρις, δεν επιμενω, ομως αυτα που λες ειναι ασχετα με το θεμα, θα σε παρακαλουσα να λες κατι σχετικο για να μενουμε ιν τοπικ....εσυ μπορει με 200 ευρω να καταφερνεις να φτιαξεις τσιλερ (αμφιβαλλω πολυ για το αν θα δουλευει ομως λολ!) καποιος αλλος μπορει να θελει να δωσει κ να παρει αυτο.Επισης εγω εδωσα 500 γιατι δεν πηρα μονο αυτο αλλα ενα σορο αλλα πραγματα...μπορεις κ με πολυ λιγοτερα να εχεις συστημα με αυτο πανω...μην λεμε οτι θελουμε.Οσο για την αξιοπιστια, καθολου αμφιβολη... απο την στιγμη που το εχω κ μιλαω κατι ξερω παραπανω απο εσενα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LoWRiDeR

Τρεντυ, νομιζω οτι τα μπλοκς του 11 τα οποια ειναι πολυ καλα κ ειμαι κατοχος ενος... δεν εχουν καμια σχεση με το συγκεκριμενο οποτε τι να συγκρινουμε

Δε σου είπα να τα συγκρίνεις. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Όμως δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό να χρειάζεται το ένα μπλοκ να είναι τσίτα βιδωμένο, ενώ το άλλον να χρησιμοποιεί ελατήρια για να σφίξει. Και τα ελατήρια αν τα συμπιέσεις αρκετά παρέχουν ικανοποιητική πίεση και μπορούν πιο εύκολα να ισορροπήσουν αν κάποιο παξιμάδι είναι λιγότερο βιδωμένο. Δεν τίθεται θέμα να γλυστρίσει το tec. ’ρα προς τι η επιπλέον πίεση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοουσα καμια σχεση σε performance αλλα σε κατασκευη.Το προβλημα δεν ειναι απλα το ποσο δυνατα θα βιδωθουν απλα,αλλα η διαφορα θερμοκρασιας που εξηγησα πιο πανω.Το τεκ επισης θελει πολυ πιεση για να λειτουργησει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά από αυτά που λές:

Πιέζεις το TEC για να κάνει καλή επαφή με την πλάκα που ψύχει τον επεξεργαστή.

Εγώ σου λέω ότι άμα τον πιέζεις πολύ μπορεί να προκληθεί ζημιά και ρωτάω αν βάζεις ανάμεσα σε TEC και πλάκα πάστα. Γιατί άμα βάζεις μάλλον δε χρειάζεται να το πιέζεις πάρα πολύ, εκτός αν σκέφτομαι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Παλι δεν σε καταλαβα...ναι βαζεις αναμεσα στο τεκ κ στην πλακα παστα,αλλα γιατι να προκληθει ζημια??δεν τα σφιγγεις πανω στον επεξεργαστη,αλλα πριν να τα βαλεις στον επεξεργαστη,μαλλον δεν καταλαβες καλα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.