Jump to content



Συνδεσμολογία-Ρυθμίσεις Repeater ΤP-LINK TL-WA801ND


insomniac

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Εχω στα χέρια μου ένα TP-LINK TL-WA801ND για δοκίμες.

Το σενάριο στην περίπτωση μου:

Θέλω να δώσω ασύρματο internet σε όλο το χώρο του διαμερίσματος μου, χρησιμοποιώντας ως πηγή ένα wifi δίκτυο, το οποίο λαμβάνω μετρίως (2 ή 3 στις 5 γραμμές) με χρήση omni κεραίας 8dbi από το μπαλκόνι μου.

Ψάχνομαι σχετικά με τη συνδεσμολογία και τις συσκευές που θα χρειαστώ για να το πετύχω αυτό με το βέλτιστο δυνατό τρόπο. Αυτη τη στιγμή διαθέτω έναν ασύρματο adaptor TP-LINK (722Ν μοντέλο) με εξωτερική κεραία (αναβαθμισμένη) της TP-LINK, με ευαισθησία 8dbi, το οποίο έχω τοποθετημένο σε σημείο του μπακονιού (βρίσκομαι στον 5ο όροφο και έχω σχετική ανοιχτωσιά).

Οπως αναφέρεται και παραπάνω έχω ήδη σκεφτεί την λύση της χρήσης ενός repeater στο οποίο θα συνδεθεί η κεραία. Ομως το δίκτυο αν και θα φτάνει (λαμβάνεται) από τον repeater/access point, πως θα επανεκπέμπεται στο χώρο του διαμερίσματος ;

(θέλω και σε αυτή την περίπτωση να αποφύγω τα καλώδια - όσο το δυνατόν - γιατί η πρόσβαση θα γίνεται και από tablet και από desktop από άλλα σημεία του σπιτιού)

Εκανα μερικές απόπειρες να κάνω το TP-LINK TL-WA801ND να δουλέψει, ωστόσο δεν έχω καταφέρει κάτι. Οι ρυθμίσεις που του έχω κάνει είναι: να το θέσω σε Universal Repeater mode, να του δώσω static IP και να το αφήσω χωρίς ασφάλεια (για λόγους συμβατότητας) - αν δω ότι δουλεύει, του προσθέτω.

Δεν έχω καταφέρει μέχρι στιγμής να το κάνω να συνδεθεί σε κάποιο δίκτυο ή να το αναμεταδώσει σε βαθμό που να το βλέπει κι ο υπολογιστής στο σαλόνι (στην άλλη πλευρά του σπιτιού). Χρησιμοποιώντας τον 722Ν adaptor της TP-LINK, το desktop βλέπει ότι έβλεπε και πριν (με την ίδια ποιότητα λήψης), σα να μη μεσολαβεί καν ο repeater. Κοιτώντας το μενού του AP λοιπόν βλέπω πως δεν έχουν περάσει καθόλου δεδομένα (από την επιλογή "Throughput" το έλεγχω αυτό). Για την ακρίβεια, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι λειτουργεί σωστά (ή ότι λειτουργεί καν...)

Επιπλέον (και ίσως αυτό να είναι φυσιολογικό) σε universal repeater mode δεν το βλέπει σαν δίκτυο ο αντάπτορας, παρά μόνο σε άλλα modes - όπως ΑP. Να υποθέσω πως σε universal repeater mode, η συσκευή είναι κατα κάποιο τρόπο "αόρατη" κι εγώ βλέπω τα ήδη γνωστά δίκτυα της περιοχής (απλώς ενισχυμένα);

Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη με το συγκεκριμενο....Εχω αλλαξει οχι 1, οχι 2 αλλα ΕΞΙ μηχανακια τετοια και ΟΛΑ χαλασμενα, κακια σειρα (Αγορασμενα απο Πλαισιο) !!!

Παντα το προβλημα μου ηταν οτι ειχα ενα ζευγαρι απο δυατα, το ενα Access Point και το αλλο repeater. Ποτε δεν δουλεψανε. Ουτε σαν ΑΡ & Rep, ουτε σαν 2 ξεχωριστα ΑΡ !

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα με σένα έχω δουλέψει 3 τέτοια (1 στο σπίτι μου, 2 για φίλους) και ένα TL-WA901ND. Μου άφησαν τι καλύτερες εντυπώσεις και για την ευκολία τους και για την ποιότητα του wifi (range σταθερότητα) που έδιναν. Όλα αγορασμένα από Πλαίσιο και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Κανένα πρόβλημα σ'αυτό που δούλευε σαν repeater.

Θα πρέπει να βάλεις την κεραία 8db στο 801ND και να έχεις πρόσβαση (κωδικούς) από το μακρινό wifi (ή να είναι ελεύθερο) για να σου δουλέψει το repeater mode. To 722 μάλλον πρέπει να το αφήσεις στην άκρη.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα με σένα έχω δουλέψει 3 τέτοια (1 στο σπίτι μου, 2 για φίλους) και ένα TL-WA901ND. Μου άφησαν τι καλύτερες εντυπώσεις και για την ευκολία τους και για την ποιότητα του wifi (range σταθερότητα) που έδιναν. Όλα αγορασμένα από Πλαίσιο και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Κανένα πρόβλημα σ'αυτό που δούλευε σαν repeater.

Θα πρέπει να βάλεις την κεραία 8db στο 801ND και να έχεις πρόσβαση (κωδικούς) από το μακρινό wifi (ή να είναι ελεύθερο) για να σου δουλέψει το repeater mode. To 722 μάλλον πρέπει να το αφήσεις στην άκρη.

Καμία ιδέα για τις ρυθμίσεις που χρειάζεται το 801ND για να δουλέψει σωστά σαν Repeater;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα να δείς αν θα σου δουλέψει (αφού έχεις βάλει την κεραλια 8db) σαν access point client δίνοντας στην ethernet του το free wifi που πιάνεις.

Αν είναι οκ, βάλε το σε repeater mode (όχι universal repeater) και δοκίμασε να συνδεθείς μέσω wifi.

Πέρασε και το τελευταίο firmware από εδώ http://www.tp-link.com/en/support/download/?model=TL-WA801ND&version=V1#tbl_j

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταφέρει να το φέρω σσε επίπεδο που να δουλεύει με ένα ξεκλείδωτο δίκτυο - μετά από αρκετή προσπάθεια και δοκιμές....

Ερωτήσεις:

Μήπως χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση σχετικά με το channel που χρησιμοποιείται για την εκπομπή;

Επιπλέον, οι ρυθμίσεις χάνονται μετά από κάποιο διάστημα ή με το κλείσιμο (διακοπή παροχής ρεύματος) της συσκευής;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις, save και reboot και χάνονται ? Περίεργο. Έχεις περάσει το τελευταίο firmware ?

Και κάτι άλλο, βάλε το σε mode repeater και όχι universal repeater.

Will do...έχει καμιά πρακτική διαφορά;

Και τελικά δε θα ήταν καλό να προσθέσω εγώ ένα κλειδί ασφαλείας στο ξεκλείδωτο δίκτυο που επανεκπέμπεται από το TP-LINK μου;

Έγινε επεξεργασία από insomniac
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συνήθως αυτά τα ρημάδια παίζουν σε universal repeater mode. Το mode αυτό είναι συμβατό με όσα routers δεν υποστηρίζουν WDS function (σχεδόν όλα που δίνουν οι πάροχοι ΔΕΝ το υποστηρίζουν). Αν συνδέσεις router - repeater (με universal mode) βεβαιωθείς ότι το DHCP είναι disabled και ορίσεις το ίδιο wireless key και στα δύο είσαι έτοιμος :T:

*Αν έχεις κάνει μπόλικες ρυθμίσεις μέχρι στιγμής κάνε ένα reset στο tp-link και δοκίμασε τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γώ κάτι σχετικό. Τι διαφορά έχει αυτό από το WA730RE extender?

Συγκεκριμένα έχω σε οπτική επαφή κ με σχετικά καλό σημα στα 30μ από το απέναντι σπίτι δίκτυο μόνο από το δωμάτιο μου. Θέλω λοιπόν να το επεκτείνω αυτό και στο υπόλοιπο σπίτι ούτως ώστε να συνδέω το λάπτοπ με Εthernet με το tp-link (και τα 2 έχουν μια θύρα rj45) και επιπλέον να το μοιράζω κ στο υπόλοιπο σπίτι. Κάνουν και τα 2? Με βάση τι να επιλέξω? Τι προτείνετε? Έχουν και 10€ διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 9 months later...

Ας ανοίξω το θέμα και εγώ σχετικά για το WD801ND.

Αρχικά είχα το WD8701ND και είχα θέμα όταν συνδεόμουν με κινητά συνέχεια το κινητό έκανε σύνδεση αποσύνδεση (μιλάμε για repeater mode σε router Thomson). απο τον υπολογιστή όλα δούλευαν μια χαρά απλά κάποιες φορές δεν γινόταν η σύνδεση.

 

Έπειτα απο εκείνο είπα να δοκιμάσω το WD801ND όπου μου φαίνεται είναι χειρότερα. απο υπολογιστή συνδέετε κανονικά αλλα δεν μπορεί  να δώσει σωστό IP. Οποτε του καπνίσει δίνει και όποτε του καπνίσει δεν δίνει. Σήμερα είπα να αλλάξω το thomson και να βάλω ΖΤΕ απο Wind αλλα τίποτα. πάλι τα ίδια. Απο dΒ βλέπει πάνω απο 20 και στα 2 ρούτερ αλλαη σύνδεση είναι πρόβλημα.

 

Η ρύθμιση γίνεται απο τον οδηγό που έχει απο μόνο του.

Δεν μπορώ να καταλάβω τη κάνω λάθος ή αν είναι πρόβλημα απο το router. επίσης αν υπάρχει κάποιο καλύτερο σε repeater μπορείτε να μου προτείνετε. Στην άλλη πλευρά έχω ένα άλλο repeater αυτό εδώ που παίρνω απο τον άλλο γείτονα και μου δουλεύει 24/7 χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.