Jump to content



Αστάθεια i7 960 & X58 ud5


GeorgeTelis

Recommended Posts

Καλημέρα. Αν και παλιός σχετικά στο forum είναι η πρώτη φορά που κάνω post. Χρειάζομαι οποσδήποτε την γνώμη σας.

Για ένα διάστημα 1.5 χρόνου είχα τον i7 920 με την x58 ud5 (v1.0) το pc δούλευε ρολόι στα 4.2ghz για όλο το διάστημα εκτός από τον τελευταίο μήνα που έπαιζε στα 4ghz. Τα προβλήματα μου ξεκίνησαν ένα περίπου μήνα μετά την τελευταία μου αναβάθμιση (i7 960 και 12gb ram Mushkin). Ενώ το pc δούλευε οκ τις προηγούμενες μέρες στα 4.4 ghz σε κάποια φάση load μου κλείνει η οθήνη αφήνοντας το pc να δουλεύει για μερικά δευτερολεπτα ακόμα και μετά έκανε reset. Υπέθεσα πως φταίει το oc οπότε τον κατέβασα στα 4...μετά απο μια βδομάδα πάλι το ίδιο :fist: . Σε αυτή την φάση άρχησε να μου βγάζει το ιδιο πρόβλημα και στο boot με συχνότητα 1/10 εκκινήσεις. μετά από μερικές προσπάθειες ακόμα στα 3.8 και 3.6 ghz τον γύρισα σε στοκ. Στις 3 βδομαδες ούτε boot :wall: . τον άφησα να το παλέψει για 5-10 λεπτά μονος του και τελικά ανοιξε. Τώρα ότι ρύθμιση και να κάνω έχει αστάθεια η συνχότητα fail στο boot είναι 1/2 και δεν εννοείται να ανοίξω game. Η σκέψη μου είναι ότι η Mobo είναι με το ένα ποδι στον τάφο ...

Μικροπροβλήματα που υπήρχαν κατα καιρούς με της θύρες USB ενδεχομένως να έχουν σημασία.

Τι μπορεί να φταίει ??? η μάλλον τι από ολα?

Link to comment
Share on other sites

προφανως εχεις καλυψει ολα τα σλοτ με μνημες ετσι?

στο qpi/vtt μαλλον θελει εχτρα ρευμα για να παιξει 12 γιγα μνημες μηπως το δοκιμασες ?

στο δικο μου setup οταν εβαλα + 4 γιγα συνολο 8 απο vtt 1.15 πηγα 1.30 αλλιως ειχα μπλε οθονες

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει 3 φορές bios :confused: το clear cmos κοντέβω να το βάλω στο keyboard :p αυτό που με μπερδεύει περισσότερο είναι ότι εμφανίζετε το πρόβλημα ανεξαρτήτου ταχύτητας μετά από περίπου 2 βδομάδες. Είτε είναι 3.2ghz ή 4 ή 4.4 την ίδια "σταθερότητα" έχει. Άλλη μια μικρή λεπτομέρια είναι οτι πλεον δεν ανάβει κανένα από τα LED δίπλα στις RAM.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει 3 φορές bios :confused: το clear cmos κοντέβω να το βάλω στο keyboard :p αυτό που με μπερδεύει περισσότερο είναι ότι εμφανίζετε το πρόβλημα ανεξαρτήτου ταχύτητας μετά από περίπου 2 βδομάδες. Είτε είναι 3.2ghz ή 4 ή 4.4 την ίδια "σταθερότητα" έχει. Άλλη μια μικρή λεπτομέρια είναι οτι πλεον δεν ανάβει κανένα από τα LED δίπλα στις RAM.

Ε οχι και λεπτομερια. :D

Βουρ την μητρικη για rma.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τέτοιο κουλά μου έκανε ένα dimm απο 3πλέτα του κιλού. Ενώ δεν έβγαζε σφάλματα με το συγκεκριμένο dimmάκι δεν μπούταρε η δυσκολευοταν. Είτε ηταν με τα άλλα μαζί είτε μόνο του. Και μάλιστα σε 3 διαφορετικές μητρικές.

Τελικά το έβγαλα εντελώς και με τις άλλες 2 παίζει κομπλέ.:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τις μνήμες μια μια ξεχωριστά,αν το κάνει με όλες δοκίμασε ξανά σε άλλο dimm slot πάλι μια μια ξεχωριστά.

Αν συνεχίσει βρες μια αλλη μνήμη και δοκίμασε και μαυτήν αφού την ρυθμίσεις στο bios.

Αν και τώρα εχει θέμα,ειναι μάλλον mobo.Φυσικά μπορεί να ειναι και θέμα psu,αν έχεις κάποιο άλλο τριγύρω δοκίμασε το.

Στο τέλος rma τα χαλασμένα.Καλές δοκιμές!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.