Jump to content



Αγαπημένα Στέκια της Αθήνας (και όχι μόνο)


Hydra

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...
Για χειμώνα ροκάδικο καλό μπαρ,μετά τις 12 το βράδυ όμως,το Wizard στο Μαρούσι στην Κηφισσίας,κοντά στα Everest.

Όταν λέμε ροκάδικο στις μέρες μας....τι εννούμε;

Το Jasmin τι λέει αυτήν την εποχή;

Από το 2000 έχω να πάω.....

Έχει το feeling που είχε και τότε;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το Wizard ,το έμαθα όταν δούλευε μια πρώην,απ'ότι ξέρω είναι παλιό,απλώς είχε κλείσει για 3 χρόνια και ξανάνοιξε πέρσι.

Δεν είναι το ροκ που με τρελαίνει εμένα,παίζει πολύ bon jovi στυλ και συνήθως glam.

Ε και heavy...

Αλλά είναι άλλο πράμα ο χώρος,βαρέθηκα τα "κλασσικά" ροκάδικα.Αυτό μοιάζει μέσα με κωλόμπαρο,αλλά παίζει καλή μουσική. :p

pics:

l.jpg

l.jpg

l.jpg

Άλλο καλό μικρό ,πολύ ωραίο στέκι ήταν το Miles Away (for those about to rock) στο Θησείο,αλλά τους κλείσανε!! :(

Link to comment
Share on other sites

Για καφεδάκι:

1. Verde Χολαργό

2. Flocafe Νέα Μάκρη

3. Φλοίσβο παλιότερα, τώρα δεν θυμάμαι πώς το λένε

4. Starbucks παλιότερα Ομόνοια, μετά Μητρόπολη, πιο μετά Ψυχικού, αλλά και στην Πατησίων - I love starbucks

5. Flocafe Μελίσσια (ξεχνάω πώς λεγεται ο μεγάλος κεντρικός...)

6. Παλιά Flocafe στο παληό Village (Μαρούσι)

7. ΠΟΤΕ σε Mall / Golden Hall / McArthur Glenn καθώς είμαι ενάντια στα πολυκαταστήματα, εκτός και αν πρόκειται για μεγάλη παρέα που δεν οδηγεί και τη βολεύει με συγκοινωνία (για Mall).

Για φαγητό (πιο ενδιαφέρον, όσοι με γνωρίζουν μπορούν να καταλάβουν το λόγο):

1. Verde Χολαργό ( :hehe: )

2. Λαδόκολλα Νέα Μάκρη (όχι τόσο καλό απλά μού ρθε πρώτο)

3. Κάτι ψαροταβέρνες που έχει στο τέλος της νέας μάκρης (όχι τον λιγδιάρη που είναι δίπλα στο παλμιέ, πιο κάτω ακόμη)

4. Ένα ωραίο ψαρο-κάτι στο ενδιάμεσο νέας μάκρης - ζούμπερι

5. Jumbo - πιτσαρία ζούμπερι

6. Daily Burger στη Γλυφάδα (εκπληκτικό, ίσως το καλύτερο στην Αθήνα, αλλά έκλεισε)

7. Διάφορα μαγαζάκια στην Πλατεία της Καισαριανής, Μανδράκης σουβλάκι, ένα ψιλοκαινούριο κρητικό κλπ.

8. Les Amis, πιτσαρία σε Κόρινθο - Λουτράκι

9. Μαϊστράλι στο Λουτράκι, για μεγάλες μερίδες

Στα όχι μόνο:

1. Πηγές Αργυρούπολης έξω από το Ρέθυμνο, εκπληκτικό φαγητό, είναι λίγο μακριά αλλά το καλοκαίρι έρχεται!!

2. Πιτσαρία Vezuvio στη Modena, απίστευτη ζύμη και πολύ καλό προσούτο.

3. La Distillerie στο Gosnay (βόρεια Γαλλία), πιασοκώλικο αλλά καλό φαϊ.

4. Ένα γαμάτο στις Βρυξέλλες που κάνει refill στα παϊδια (παϊδάκια δεν τα λες, πρέπιε να είναι από ελέφαντα). ( restaurant AMADEO *** The place for ribs *** )

5. Ένα γαμάτο στο κέντρο της Πράγας (μέσα στο κάστρο) που φτιάχνει μια γαμάτη σκορδόσουπα με κρέμα γάλακτος (πρέπει να κοπιάρω τη συνταγή!!).

6. Ένα γαμάτο μαγαζάκι σε μια βουνο-στροφή στη Ζάκυνθο (από την πόλη προς τα νότια) που είχε το best ever φιλέτο κοτόπουλο που έχω φάει (κατάλαβα τι θα πει ελευθέρας βοσκής!).

Πάρα πολλά άλλα που αδυνατώ να θυμηθώ.

Για ποτό βγαίνω πολύ σπάνια, αν θέλω αλκοόλ θα προτιμήσω να πάω για κάνα ουζάκι, να έχομεν και το κατιτίς μας! (μπόλικα στα εξάρχεια και στο θησείο).

Link to comment
Share on other sites

2. Πιτσαρία Vezuvio στη Modena, απίστευτη ζύμη και πολύ καλό προσούτο.

3. La Distillerie στο Gosnay (βόρεια Γαλλία), πιασοκώλικο αλλά καλό φαϊ.

4. Ένα γαμάτο στις Βρυξέλλες που κάνει refill στα παϊδια (παϊδάκια δεν τα λες, πρέπιε να είναι από ελέφαντα). ( restaurant AMADEO *** The place for ribs *** )

5. Ένα γαμάτο στο κέντρο της Πράγας (μέσα στο κάστρο) που φτιάχνει μια γαμάτη σκορδόσουπα με κρέμα γάλακτος (πρέπει να κοπιάρω τη συνταγή!!).

6. Ένα γαμάτο μαγαζάκι σε μια βουνο-στροφή στη Ζάκυνθο (από την πόλη προς τα νότια) που είχε το best ever φιλέτο κοτόπουλο που έχω φάει (κατάλαβα τι θα πει ελευθέρας βοσκής!).

Στην Αθήνα λέει ο τίτλος, φίλοc. Βρήκες αφορμή να μας το παίξεις κοσμογυρισμένος :p (και καλά όλα τα άλλα, στη Ζάκυνθο γιατί πήγες; Ειδικά προς τα νότια; :hm:)

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα λέει ο τίτλος, φίλοc. Βρήκες αφορμή να μας το παίξεις κοσμογυρισμένος :p (και καλά όλα τα άλλα, στη Ζάκυνθο γιατί πήγες; Ειδικά προς τα νότια; :hm:)

Ο τίτλος γράφει σαφώς: "και όχι μόνο" :p

Τι εννοείς γιατί πήγα στη Ζάκυνθο?? Για διακοπές aparently!!! :p

ρε Σωτήρ... έχεις φάει τη Νέα μάκρη με το κουτάλι ή και το πιρούνι

στο Φάρο δεν έχεις πάει? ή σου παραπέφτει ήσυχο?

Είναι κι άλλα μωρέ... π.χ. 'το στέκι του αντώνη', θυμάμαι επικό φαϊ :)

Πού είναι ο Φάρος?? Για ... feed me!!!

[MENTION=1085]sotiris[/MENTION]

Σημασία δεν έχει μόνο να μας πεις τα στέκια σου, αλλά και να μπορούμε να πάμε σχετικά εύκολα. :p

Το 70% των μερών που έβαλα είναι εύκολα προσβάσιμα. Επίσης δεν είναι στέκια, απλά έχω πάει και ΘΥΜΑΜΑΙ το ότι έχω πάει, και σε μερικά από αυτά έχω πάει κάμποσες φορές.

Επίσης ξεχνάω πολλά (πολίτικα, π.χ. Αλαντίν στη ν. Σμύρνη, ένα στο σύνταγμα κι άλλο 1-2 στο Χαλάνδρι), είναι και πολλά στο κέντρο που δεν έχω γράψει. Πάντως όποιος αρέσκεται στο φαΐ, η Αθήνα είναι παράδεισος :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν χτες πήγαμε Green Rose.

Σχετικά καινούρια Irish pub στο Περιστέρι με όμορφο χώρο,αν και μικρό.

Ωραίες μουσικές (Gary Moore,Pink Floyd,RHCP,Kid Rock...)

Άριστη εξυπηρέτηση.Οι τιμές στις μπύρες ήταν νορμάλ για μια μπυραρία.

Σε σχέση με Arch το λίτρο μόνο ήταν κατά 2 ευρώ ακριβότερο σε όλες.Τα 500αρια ήταν ίδια ή και φτηνότερα για λίγο.

Το μαγαζί φημίζεται για τις ποικιλίες του και όντως όλα τα τραπέζια είχαν από ένα πιάτο.

Ποικιλίες αρκετά φτηνές σε σχέση με άλλα μέρη ... 5-6 ευρώ.

Εμάς με τη μπύρα,χωρίς να πάρουμε εξτρά ποικιλία,μας έφεραν με πιρουνάκι και μαχαίρι σπιτζοφάι καυτερό ,τυροκαυτερή και πατατοσαλάτα.

Θα ξαναπάμε σίγουρα,το συνιστώ!!

Link to comment
Share on other sites

αττικης εννοω ρε παιδια,αφου λεω ηρακλειο/μαρουσι :p

Το "Nargile" δίπλα στο ξενοδοχείο Semiramis στην Χαριλάου Τρικούπη ( πάνω από την πλατεία Κεφαλαρίου ) δεν σου κάνει ρε ? :p

Link to comment
Share on other sites

ηράκλειο μαρούσι λέει, εσύ τον πήγες πολύ πιο βόρεια και χωρίς μμμ :p

Επί τη ευκαιρία, έχει κανείς άποψη για το galaxy bar του Hilton? Κυρίως για το επίπεδο τιμών ενδιαφέρομαι, και για το αν χρειάζεται κράτηση.

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς άποψη για το galaxy bar του Hilton? Κυρίως για το επίπεδο τιμών ενδιαφέρομαι

τσαμπα...προχωρα αφοβα, παρε και αυτοκινητο, με τις τιμες τους δεν προκειται να σε πιασει αλκοτεστ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Διόνυσο μένει, πιο κοντά του είναι η Κηφισιά/Κεφαλάρι :p

Kαταρχας bill δεν ψαχνω εγω αλλα ενας φιλος μου που μενει σε αυτες τις περιοχες και 2ον στο nargile σου πιανουν τον τ0λο και πρεπει να σαι κυριλε ντυμενος και τσι.(Υπαρχει και το suite bar στο κεντο της κηφισσιας αλλα το χει δει club και δεν μπορεις να αραξεις και να κανεις ναργιλε γιατι γινεται πανζουλισμος απο 14χρονα που το χουνε πιστεψει)Αν ηθελα εγω να κανω ναργιλε δεν θα χρειαζοταν να παω σε μαγαζι,τα σπιτια φιλων ειναι τα καλυτερα ναργιλεδαδικα ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.