Jump to content



Δραχμή ή Euro;


LevelOne

Δραχμή ή Euro;  

128 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

αλλα μετα σταθεροποιείται σιγα σιγα βαση πραγματικών μεγεθων της οικονομιας, τους εξωτερικου της χρέους (που στην περιτπωση μας θα ειναι... εχμμ, ΜΗΔΕΝ)

πως γίνεται αυτό; :...:

Link to comment
Share on other sites

Δραχμή Τώρα πριν μας φορτώσουν όλο το χρέος(ομόλογα)

να παρει πούλο η Ευρώπη με το 7% συνεργατικό επιτόκιο

να πάρει πούλο και το πολιτικό σύστημα ως σύνολο.

ούτε ΚΑΙΛΗ ΟΥΤΕ άλλη πίπα να μη μείνει όρθια!

σφάζονται για το ποιος θα φάει, όχι για το αν θα φάει...

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησε ο @cptkoulis σε αυτό. Υστερούμε άπειρα σε πρώτες ύλες, οπότε σχεδόν τα πάντα είναι προϊόντα εισαγωγής. Πήγαινε στο ΣΜ μια βόλτα (ή και στο ψυγείο σου) και βρες πόσα προϊόντα έχουν barcode που αρχίζει από 520. Αυτά είναι τα μόνα που ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ στην Ελλάδα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και οι πρώτες ύλες είναι Ελληνικές. Θα απογοητευτείς...
Έτσι παίζεις μπάλα: Porsche Sells Malbec to Keep Argentine Access - Bloomberg και όχι μόνο !

Και μην νομίζεται ότι αν αυριο πάμε δραχμή/μνα/μάρκο/λιρέττα οι τράπεζες θα παραμείνουν ώς έχουν και απλά θα έχουμε άλλα "χαρτάκια" στα πορτοφόλια μας, οι ελλ. τράπεζες έχουν ήδη πτωχεύσει και θα αναγκαστούν να "κρατικοποιηθούν" άρα στο χέρι κάποιου είναι τα δάνεια να πάρουν ότι μορφή πάρουν. Λές οι ελλ. τραπεζες να θέλουν να γεμίσουν με "σπίτια" αυτοκίνητα και ό,τι έχει αγοραστεί από τα δάνεια που έδωσαν και όχι με χρήμα ?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι παίζεις μπάλα: Porsche Sells Malbec to Keep Argentine Access - Bloomberg και όχι μόνο !

...και αυτο λεγεται αντισταθμηστικα οφελη -τα οποια βεβαια εδω και πολλα χρονια τα εχουμε αντικαταστησει με χοντρες μιζες!!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Γιατί τα ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ:p αμερικάνικα ΜΜΕ είναι υπέρ του δημοψηφίσματος; Εδώ σας θέλω!

Απάντηση:Τα εγχώρια γιατί είναι κατά;Μα είναι απλό.Διένεξη νταβατζήδων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ακόμα μια φορά να παρατηρήσω πως εξαιτίας της φύσης του θέματος "μοιράζουμε" τις γνώμες μας σε 2 παρόμοια πια θέματα. Καλό θα είναι να μείνουμε στο "ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ"

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχετικά μικρός, αλλά ξέρω ότι μπήκαμε στην ευρωζώνη για να μην κινδυνέψουμε να χρεωκοπήσουμε, για να παρουσιάσουμε ανάπτυξη, για να ανέβει το βιοτικό μας επίπεδο κτλ κτλ...

Τίποτα από αυτα δεν έγινε, είμαστε χρεοκοπημένοι, ανάπτυξη 0, επίπεδο κλάφτα χαράλαμπε γιατί πολύ απλά το ευρώ χρησιμοποιήθηκε διαφορετικά από άλλες χώρες, καλύτερα.. Κάποτε είχα ακούσει κάποια πραγματάκια περισσότερο πάνω σε αυτό, πλέον δεν τα θυμάμαι, θα κάνω έντιτ αν βρω χρόνο.

draxmi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σταση πληρωμών και μονομερης διαγραφη του χρεους. Βλ. Αργετινη, Εκουαδορ

40% διαγραφη εκανε η αργεντινη οχι 100%. Επισης εκει δεν επρεπε να γινει βιαιη αλλαγη νομισματος , ουτε ηταν σε καποια ενωση οπως εμεις.

Παρολα αυτα φτασανε ενα κλικ πριν απο τον εμφυλιο

Link to comment
Share on other sites

40% διαγραφη εκανε η αργεντινη οχι 100%. Επισης εκει δεν επρεπε να γινει βιαιη αλλαγη νομισματος , ουτε ηταν σε καποια ενωση οπως εμεις.

Παρολα αυτα φτασανε ενα κλικ πριν απο τον εμφυλιο

Η Αργετινη εκανε μονομερη διαγραφη στο 75% του χρεους της και επαναχρηματοδότηση αυτπυ στο 25% της αξιας του, δηλαδη επαναχρηματοδοτησε το 20%. Το υπολοιπο 25% που δεν δεχθηκε να ανταλαξει τα παλαια ομολογα, εμεινε με τα χαρτια στο χερι. Check your facts better

Το γεγονος οτι δεν αλλαξε νομισμα μην νομιζεις οτι ηταν διαφορετικο απο την ισοτιμια 1 προς 1 που ειχε με το δολαρια. Απλα το αφησε να διακυμανθει. Εμεις κλειδώσαμε την ισοτιμια στο 1 προς 340,75 δρχ. Παλι κλειδωμα ειναι. Αμα γυρισεις σε εθνικο νομισμα το αφηνεις να διακυμανθει απλα.

btw τι επαγγέλλεσαι/ασχολείσαι;

Link to comment
Share on other sites

αν πεις συνολικα στα 10 ετη ναι ετσι ειναι ( αν βαλεις μεσα και το imf του '06 και την τελικη αλλαγη του '10). Εγω για την αρχικη μιλησα που δεν δεχθηκαν την ολικη διαγραφη.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν αποφασίσουμε να γυρίσουμε στη δραχμή, αυτό είναι κάτι που θα συμφέρει τους μετανάστες και όσους έχουν βγάλει τα λεφτά τους έξω, αφού θα γυρίσουν πίσω και θα τα τα αγοράσουν όλα μπιρ παρά.

Σκεφτείτε λίγο με τη δραχμή και την υποτίμηση που θα της γίνει αν θα μπορείτε να αγοράζετε γάλα, φάρμακα και καύσιμα (έρχεται χειμώνας).

Link to comment
Share on other sites

καύσιμα δεν θα πάρεις, όλα τα άλλα θα τα πάρεις.

και στο ευρώ να μείνεις κανένας δεν σου εγγυάται οτι θα μπορείς να ψωνίζεις ακόμα για πολύ.

Η Αργεντινή που είχε δικό της νόμισμα και την έκαναν ο,τι ήθελαν (όπως και εμάς)

σε μια μέρα(νύχτα για την ακρίβεια) άλλαξε την ισοτιμία απο 1:1 σε 1:4

όποιος είχε βγάλει το χρήμα έξω έγινε ζάμπλουτος.

όποιος το είχε μέσα.... ΑΚΟΜΑ ψάχνει να το σηκώσει από τις εγγυημένες τράπεζες!!!

πλαφόν 250€ το μήνα για εδώ είναι καλά? να το αφήσω?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν αποφασίσουμε να γυρίσουμε στη δραχμή, αυτό είναι κάτι που θα συμφέρει τους μετανάστες και όσους έχουν βγάλει τα λεφτά τους έξω, αφού θα γυρίσουν πίσω και θα τα τα αγοράσουν όλα μπιρ παρά.

Σκεφτείτε λίγο με τη δραχμή και την υποτίμηση που θα της γίνει αν θα μπορείτε να αγοράζετε γάλα, φάρμακα και καύσιμα (έρχεται χειμώνας).

Γιατί,με το ανύπαρκτο ευρώ μπορείς;Για βγές μια βόλτα στο δρόμο να ακούσεις πόσοι καυστήρες δουλεύουν.και πόσος κόσμος βρίσκεται στα σούπερ μάρκετ και τι κρατάνε βγαίνοντας;Για τα φάρμακα και τη περίθαλψη άσε, άρχισε να διαβάζεις τη στήλη με τους επικήδειους στην εφημερίδα...

Link to comment
Share on other sites

Ok it's your ass, εγώ είμαι ήδη στο εξωτερικό οπότε μπορώ να πω προσωπικά ότι με συμφέρει να γυρίσει η Ελλάδα στη δραχμή και όταν γυρίσω πίσω να αγοράζω ό,τι θέλω σε ξεφτίλα τιμές.

Αλλά δε θέλω να εξεφτελιστεί η χώρα μου γιατί μερικοί ακόμα διατυμπανίζουν το "καλύτερα φέσι τούρκικο παρά τιάρα πάπικη" και να μείνουμε πίσω μερικές δεκαετίες ακόμα αντί να λύσουμε τα προβλήματά μας με την υποστήριξη της υπόλοιπης Ευρώπης.

Γιατί και με τη δραχμή ο δημόσιος υπάλληλος θα πρέπει να απολυθεί και τα προϊόντα θα πάρουν την άγουσα στα σούπερ μάρκετ. Μην πω για τα δάνεια που έχουν ορισμένοι...

Link to comment
Share on other sites

επίσης είναι εύκολο να ζητάς να σωθεί η αξιοπρέπεια της χώρας

όταν

1. δεν πληρώνεις γι'αυτό

2.όταν δεν είσαι μέσα κι άνεργος

:)

θα μου άρεσε να σωθεί κι εμένα, ειδικά αν λείπω κι αλατιάζω χρήμα :)

δεν κατακρίνω οτι δουλευεις έξω η μέσα απλά απο μακρυά όλα είναι εύκολα.

Το δημοσίο δεν πλήρωσε ακόμα τίποτα, η φούτσα έχει πέσει στην ελεύθερη αγορά.

Καζάκης 98,9 live και μέσω διαδικτύου για τις ξενιτεμένες....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και εγώ εάν ήμουν στο σαλέ μου μπορεί να το έβλεπα από μια προοπτική prestige.Δυστυχώς όμως όταν βρίσκεσαι στο κέντρο της καταιγίδας προσπαθείς να επιβιώσεις....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.