Jump to content



Χαζές ερωτήσεις για SSD


pmakr1416003456

Recommended Posts

Ποιόν SSD θα προτείνατε σε κάποιον του οποίου το σύστημα δεν υποστηρίζει AHCI;

Έχω μια παλιά μητρική 939 κι έναν δίσκο WD πιο αργό κι απ' τη καθυστέρηση, ειλικρινά ο πιο αργός δίσκος που έχει πέσει ποτέ στα χέρια μου...δεν αντέχεται η εργασία σ' αυτόν τον υπολογιστή...

Έλεγα λοιπόν μήπως έπαιρνε να του βάλω κάποιον SSD...δεν ξέρω όμως μετά αν θα λειτουργεί επαρκώς καλά ο δίσκος γιατί η μητρική δεν υποστηρίζει AHCI (θαρρώ πως κάποιες λειτουργίες δεν υποστηρίζονται σε σύνδεση IDE, όπως garbage collection ή πώς στο καλό το λένε)...

Δεν ξέρω αν κάποιες μάρκες συνοδεύονται με εργαλεία που καθιστούν τη συντήρηση του δίσκου πιο εύκολη δεδομένων των συνθηκών...

τί λέτε, αξίζει; κι αν ναι ποιόν δίσκο;

To garbage collection δουλεύει εσωτερικά στο drive, δεν παίζει ρόλο σε τι mode είναι. Μπερδεύεσαι με το TRIM.

Προτίμησε κάποιον με aggressive garbage collection, δηλαδή Samsung 470 ή 830.

Η μετάβαση αξίζει σίγουρα.

Ρίξε μία ματιά εδώ:

SSD vs HDD: Αληθινές μετρήσεις, για πραγματικά συμπεράσματα - ( HWBOX ) O/C on first boot

Το σύστημα είναι ένας opteron 165 με Nforce 4 και 2GB RAM.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

καλη χρονια!! να ρωτησω κατι εβαλα στο λαπτοπ εναν ssd αντι του δικου του δισκου και παρατηρησα οτι κατεβηκαν οι θερμοκρασιες της cpu που μου δειχνει το real temp ειναι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα θα ειναι καποιος αισθητηρας που επειδη παλια ζεσταινοταν ο σκληρος σου σου εδειχνε παραπανω βαθμους και τωρα με τον SSD σου δειχνει πιο χαμηλη θερμοκρασια!

thanks!

Link to comment
Share on other sites

To garbage collection δουλεύει εσωτερικά στο drive, δεν παίζει ρόλο σε τι mode είναι. Μπερδεύεσαι με το TRIM.

Προτίμησε κάποιον με aggressive garbage collection, δηλαδή Samsung 470 ή 830.

Η μετάβαση αξίζει σίγουρα.

Ρίξε μία ματιά εδώ:

SSD vs HDD: Αληθινές μετρήσεις, για πραγματικά συμπεράσματα - ( HWBOX ) O/C on first boot

Το σύστημα είναι ένας opteron 165 με Nforce 4 και 2GB RAM.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Με test data κατα σειρα random, all 0xff ( 1 fill) και all 0x00 ( 0 fill), τα οποια δεν ξερω τι ειναι, ειχα αυτα τα αποτελεσματα. Ειναι καλα?

OCZ Agility3 60gb (sata3) σε Asus p5p43td pro (sata2)

Μήπως έχεις ρυθμισμένο το drive σε IDE από το BIOS και όχι σε AHCI;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω με την σειρα μου τι παιζει με το defrag στους ssd?

πρεπει να κανουμε?? αν ναι καθε ποτε??αν οχι τι πρεπει να κανουμε για να τους κρατουμε σε καλη κατασταση???

*ρωταω εδω για να μην ξανανοιγω καινουργιο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω με την σειρα μου τι παιζει με το defrag στους ssd?

πρεπει να κανουμε?? αν ναι καθε ποτε??αν οχι τι πρεπει να κανουμε για να τους κρατουμε σε καλη κατασταση???

*ρωταω εδω για να μην ξανανοιγω καινουργιο θεμα...

Δεν χρειάζεται απ' όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι το εχω...

Ώπα γιατί κάπου μπερδευτήκαμε. Σε ποιά θύρα πάνω στη μητρική σου έχεις το drive;

Αυτό που δείχνεις είναι η ρύθμιση για τον external controller για το e-Sata.

edit: Όντως μπερδεύτηκες. Η ρύθμιση που δείχνεις δεν έχει να κάνει με τον SATA Controller του chipset.

Για να δεις σε τι mode είναι ο controller που έχεις συνδεμένο το drive, μπες στο BIOS

πήγαινε Main Menu--> Storage Configuration.

Εκεί έχει μία επιλογή που λέει SATA Configuration που πρέπει να είναι ρυθμισμένη στο Enhanced

και άλλη μία που λέει Configure SATA as και η επιλογή να είναι στο AHCI και όχι στο IDE.

Αν είναι στο IDE ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ. Χρειάζεται προεργασία στα Windows πριν την αλλάξεις αλλιώς δεν θα ξαναφορτωθούν τα Windows αλλά θα σου πετάει μπλε οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα κανω αυτο το S ERASE στο δισκο να μου ανεβασει λιγo τα write?? και να επαναφερω παλι το λειτουργικο του???

Κοιτα πρωτα εδωLet me google that for you και μετα ξαναρωτα αν δεν καταλαβες κατι! Δωσε μας και αλλα στοιχεια για το συστημα σου και τον SSD.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα πρωτα εδωLet me google that for you και μετα ξαναρωτα αν δεν καταλαβες κατι! Δωσε μας και αλλα στοιχεια για το συστημα σου και τον SSD.

δε θελω αγγλικα δε βγαζω ακρη!!! λαπτοπ εχω τι ρολο παιζει?? και ο δισκος ειναι vertex 2

Link to comment
Share on other sites

Ώπα γιατί κάπου μπερδευτήκαμε. Σε ποιά θύρα πάνω στη μητρική σου έχεις το drive;

Αυτό που δείχνεις είναι η ρύθμιση για τον external controller για το e-Sata.

edit: Όντως μπερδεύτηκες. Η ρύθμιση που δείχνεις δεν έχει να κάνει με τον SATA Controller του chipset.

Για να δεις σε τι mode είναι ο controller που έχεις συνδεμένο το drive, μπες στο BIOS

πήγαινε Main Menu--> Storage Configuration.

Εκεί έχει μία επιλογή που λέει SATA Configuration που πρέπει να είναι ρυθμισμένη στο Enhanced

και άλλη μία που λέει Configure SATA as και η επιλογή να είναι στο AHCI και όχι στο IDE.

Αν είναι στο IDE ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ. Χρειάζεται προεργασία στα Windows πριν την αλλάξεις αλλιώς δεν θα ξαναφορτωθούν τα Windows αλλά θα σου πετάει μπλε οθόνη.

Αυτο που αλλαξα το ξαναγυρισα οπως ηταν και μολις τσεκαρα αυτο που μου ειπες...ειναι IDE. Για να γυρισω σε AHCI τι ενεργειες πρεπει να κανω? Οδηγιες προς αρχαριο σχετικα παρακαλω... :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[MENTION=130]DarkSaga[/MENTION] τα τίναξε ο ενας ο vertex που είχα αγοράσει απο σενα πριν μερικα χρονάκια!!

Κριμα πέρασα ωραιες στιγμες μαζί του :)

Το ξέρατε οτι ο vertex ( δεν ξερω αν ισχυει για άλλους ssd) έχει μεσα μπλε led??

Ο χαλασμένος δεν αναβε τίποτα (ποτε τον έβρισκαν τα windows πότε οχι) αλλα το led και παλι δεν άναβε.

Ενω απο τον καλό αναβει μόνιμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.