Jump to content



Χαζές ερωτήσεις για SSD


pmakr1416003456

Recommended Posts

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

διάβασα κάπου τον [MENTION=51]jax7480[/MENTION] να λέει μην αφήσεις τον δίσκο να πέσει σε sleep

αυτό είναι πρόβλημα?

υπο προυποθέσεις ή γενικά?

και κάτι ακόμα

αν το μηχάνημα συνολικά πέσει σε sleep ή το βάλεις σε sleep

ο δίσκος κινδυνεύει να brickάρει?

ισχύει για sandforce?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει κυρίως για sandforce SF22xx οποιασδήποτε εταιρίας. Οι περισσότεροι που είχαν bricked SSD ήταν από αυτό.

Και επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος πως έλυσαν όλοι το πρόβλημα με τα τελευταία τους firmware εγώ προσωπικά δεν το προτείνω.

[Οff topic mode]5001 μηνύματα[/Off topic mode]

Link to comment
Share on other sites

Κανείς?

Και σε μένα 128 δείχνει. Και σε γνωστό μου το ίδιο.

Υπάρχουν πολλές απαντήσεις άμα το googlάρεις. =)

This question gets asked all the time. It's a scary number but it's just the number that shows up when there's no reading - nothing to worry about it.
128 is a "magic number". DSS does not have your temperature probe or it is not accessible by the usual protocol, then it returns that value (the alternative would have been -127).
HDTune uses SMART info for the temperature of a hard disk. However, most SSD uses a different address for some SMART attributes and therefore the software reports a figure Aber. This is the case for 128 or a degree that should not have an account.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήρθε πιστεύω η ώρα να πάρω κι εγώ τον πρώτο μου ssd. Το setup μου είναι:

asus p5qc

e8400 @4Ghz

xms3 1333 9-9-9-24

5870

Σκέφτομαι για κάτι τέτοιο Corsair Force 3 120GB SSD w/Bracket (2.5", Sata III, CSSD-F120GB3-BK) - Solid State Drives - plaisio.gr .Θα έχω κάποιο πρόβλημα με αυτή τη mobo; Έχετε να προτείνετε κάποια καλύτερη λύση; Thanks in advance!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη επιλογή. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα (εκτος απο το οτι δεν θα εκμεταλλευεσαι ολη την ταχυτητα).

Αν σε παιρνει να δωσεις κατι παραπανω, μπορεις να πας σε καποιον απο αυτους:

Corsair Force Series GT 120GB SATA 3 6Gb/s | Skroutz.gr

OCZ Vertex 3 SATA III 2.5" 120GB | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν SSD θα προτείνατε σε κάποιον του οποίου το σύστημα δεν υποστηρίζει AHCI;

Έχω μια παλιά μητρική 939 κι έναν δίσκο WD πιο αργό κι απ' τη καθυστέρηση, ειλικρινά ο πιο αργός δίσκος που έχει πέσει ποτέ στα χέρια μου...δεν αντέχεται η εργασία σ' αυτόν τον υπολογιστή...

Έλεγα λοιπόν μήπως έπαιρνε να του βάλω κάποιον SSD...δεν ξέρω όμως μετά αν θα λειτουργεί επαρκώς καλά ο δίσκος γιατί η μητρική δεν υποστηρίζει AHCI (θαρρώ πως κάποιες λειτουργίες δεν υποστηρίζονται σε σύνδεση IDE, όπως garbage collection ή πώς στο καλό το λένε)...

Δεν ξέρω αν κάποιες μάρκες συνοδεύονται με εργαλεία που καθιστούν τη συντήρηση του δίσκου πιο εύκολη δεδομένων των συνθηκών...

τί λέτε, αξίζει; κι αν ναι ποιόν δίσκο;

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να προσπεραστει το ερωτημα του vgiozo θελω να εκφρασω μια απορια μου. Σε επανεγκατασταση Win7 (με αλλο hardware), ειναι απαραιτητο το Secure Erase; Εχω μπερδευτει με τις απαντησεις στο forum της Corsair. Δεν ειχα προβληματα με την ταχυτητα του Force μεχρι τωρα ή κατι τετοιο αλλα απλα θα κανω εγκατασταση windows.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα καλη χρονια σε ολους,λεω να αγορασω ενα ssd 120gb να βαλω λειτουργικο 2-3 προγραμματα και να κρατησω και τον μηχανικο για χωρο αποθηκευσης,η απορια μου ειναι, την εγκατασταση των παιχνιδιων να την κανω στον μηχανικο η στον ssd?θα δω διαφορα αν τα βαλω στον ssd?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !

Στον SSD κάνουν πολύ γρηγορότερα loading και σαφώς και η εγκατάσταση γίνεται ταχύτερα. Επίσης προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι η κίνηση είναι ομαλή στα παιχνίδια.

Όσα σε χωράνε βάλτα στον SSD, εξάλλου θα τον έχεις άδειο? Πές ότι λειτουργικό κλπ προγράμματα είναι 60 GB, τα υπόλοιπα τί θα τα κάνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω οτι παιχνιδια εχω περασει,τα βαζω στον caviar.

Οκ φορτωνουν οι πιστες πιο γρηγορα(σε μερικα games παιζει να μην εχει καμια διαφορα)

ακομα και τα textures της πιστας(ειδικα στο stalker θυμαμαι) δεν αργουν να φορτωσουν καθολου...

Αλλα απο την στιγμη που εχω το os και καποια "βαρια" προγραμματα στον ssd πιστευω ειμαι καλυμενος και δεν υπαρχει λογος να τον "επιβαρυνω"...:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.