Jump to content



Χαζές ερωτήσεις για SSD


pmakr1416003456

Recommended Posts

καλοφορετος κουμπωσε τον επανω μην παρεις τιποτα απλα βαλε τον σε ενα sata 2 port και θα σε μια χαρα ριξε μια ματια εδω κιολας για καποιες ρυθμισεις http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/how-to-ssd-performance-tips-74238.html. εαν ειναι πρωτο σου θα μηνεις μ......ς απο την ανταποκριση του συστηματος σου και εαν στο μελλον παρεις καποια μητρικη με sata3 θα τον εχεις ετοιμο

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Να κάνω και 'γώ καμιά χαζή ερωτησούλα.:)

Επειδή έχω βολευτεί το netbook στη δουλειά έλεγα μήπως το τονώσω λίγο, γιατί ώρες-ώρες σέρνεται...

Αποκλειστική χρήση το σερφάρισμα/video, άντε και κατέβασμα κανενός torrent. Λειτουργικό Win7 Starter.

1) Με 40Gb. είμαι καλυμμένος ή καλύτερα 60άρης για επάρκεια μήπως κατεβάσω καμιά ταινιούλα κτλ.?

2) Δεν με ενδιαφέρουν τα απόλυτα νούμερα/επιδόσεις. Προτείνετε κάτι οικονομικό και αξιόπιστο. (σκέφτομαι και σε μεταχειρισμένο)

Link to comment
Share on other sites

1) Αν και ο ssd δεν ενδεικνυται για κατεβαστηρι, για να μην κανει πολλες εγγραφες και μειωνεται η διαρκεια ζωης του, προτεινω 60αρη για να εχεις περιθωριο.

2) Οικονομικο και αξιοπιστο, hmm :hmm: το μυαλο μου παει κατευθειαν σε Samsung 470 64GB μεταχειρισμενο:)

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικό και αξιόπιστο, εμένα το μυαλό μου πάει απ'ευθείας σε Postville 80αρη.

Στα 100€ και 80GB για να μην ανησυχείς και για τον χώρο.

Kαι αν δεν θέλεις να δώσεις και τα 100 ευρώ, ένα vertex 2 60 gb στα 60 εως 80 ευρώ:)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και 'γώ καμιά χαζή ερωτησούλα.:)

Επειδή έχω βολευτεί το netbook στη δουλειά έλεγα μήπως το τονώσω λίγο, γιατί ώρες-ώρες σέρνεται...

Αποκλειστική χρήση το σερφάρισμα/video, άντε και κατέβασμα κανενός torrent. Λειτουργικό Win7 Starter.

1) Με 40Gb. είμαι καλυμμένος ή καλύτερα 60άρης για επάρκεια μήπως κατεβάσω καμιά ταινιούλα κτλ.?

2) Δεν με ενδιαφέρουν τα απόλυτα νούμερα/επιδόσεις. Προτείνετε κάτι οικονομικό και αξιόπιστο. (σκέφτομαι και σε μεταχειρισμένο)

Μήπως βασικά χρειάζεσαι μνήμη επειδή σέρνεται!

Πάντως για ssd είτε σε vertex 2 60gb πας,είτε σε intel 80gb είτε σε samsung 470 θα είσαι καλυμένος και διαφορές δε θα δεις.

Όποιον βρεις μτχ και σε εγγύηση με καλή τιμή τσίμπα τον!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα τον OCZ Agility στο netbook, και για να πω την αλήθεια δεν τρελάθηκα κιόλας...

Γενικά ανοίγει/κλείνει πολύ πιο γρήγορα, και παρατηρώ ότι έχει γίνει ελάχιστα πιο γρήγορο σto σερφάρισμα.

Ίσως στα video (youtube) παρατηρείς μία αισθητή διαφορά, άντε και σε καμιά βαριά σελίδα με πολλά flash και photo.

Πάντως ξαναλέω δεν τρελάθηκα...

Ερωτώ χαζά λοιπόν:

-Τελικά ένας ssd παίζει δυνατό ρόλο στο σερφάρισμα? (αυτό κάνω μόνο με το netbook)

-Μήπως είναι overkill για τόσο μικρούς επεξεργαστές και μηχανήματα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα τον OCZ Agility στο netbook, και για να πω την αλήθεια δεν τρελάθηκα κιόλας...

Γενικά ανοίγει/κλείνει πολύ πιο γρήγορα, και παρατηρώ ότι έχει γίνει ελάχιστα πιο γρήγορο σto σερφάρισμα.

Ίσως στα video (youtube) παρατηρείς μία αισθητή διαφορά, άντε και σε καμιά βαριά σελίδα με πολλά flash και photo.

Πάντως ξαναλέω δεν τρελάθηκα...

Ερωτώ χαζά λοιπόν:

-Τελικά ένας ssd παίζει δυνατό ρόλο στο σερφάρισμα? (αυτό κάνω μόνο με το netbook)

-Μήπως είναι overkill για τόσο μικρούς επεξεργαστές και μηχανήματα?

Δεν διάβασα πουθενά πως θα πάρεις SSD για το netbook, μάλλον το είχες αναφέρει;

Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά εδώ πρώτα:

SSD vs HDD: Αληθινές μετρήσεις, για πραγματικά συμπεράσματα - ( HWBOX ) O/C on first boot

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.