Jump to content



Το Χρηματιστήριο τι είναι?


SpawNerGR

Recommended Posts

Οπότε το χρηματιστήριο είναι για μετόχους εταιριών που θέλουν να πουλήσουν τις μετοχές τους.

Βάζουν τις μετοχές του στο χρηματιστήριο, σε διάθεση όλων,

είναι δηλαδή σαν αγγελία για την μετοχή του που βασικά δεν είναι μετοχή σύμφωνα με τα προηγούμα,

αλλα χρήματα που έβαλε η εταιρία/μέτοχος για να πάρει σαν αντάλλαγμα χρήματα.

1)Απο τι εξαρτάται αν ανεβαίνει ή κατεβαίνει η μετοχή μιας εταιρίας?

2)Γιατί να αγοράσει κάποιος μετοχές αν είναι ζημιογόνες

και έπειτα να έχει στην κατοχή του ένα ποσοστό/μετοχή μιας εταιρίας που είναι ζημιογόνα?

3)Το κράτος τι σχέση έχει με τους μετόχους?

4) Στο ντοκυματέρ που βλέπω (δεν το έχω τελειώσει ακόμα) λέει ότι το 1912 (νομίζω για την χρονολογία) η Γερμανία είχε κραχ και έτσι ξέσπασε ο Παγκόσμιος πόλεμος. Αυτό γιατί έγινε? Είχαν άλλοι επενδυτές/κράτη μετοχές απο Γερμανία και αφού η Γερμανία δεν τα πήγε τότε καλα με την οικονομία της, χάσαν οι ξένοι επενδυτές τα λεφτά τους απο τις μετοχές τους?

1) Από πολλούς λόγους όπως:

α) Από προσδοκίες για μελλοντικά κέρδη/ζημιές, που διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο(άλλες εύλογες, άλλες παράλογες)

Το σωστό, δίκαιο και ορθολογικό.

β) Από βρώμικα χρηματιστηριακά παιχνίδια.

Π.χ. Συνεννοούμαι με δυο μεγαλομετόχους που ελέγχουμε σημαντικό κομμάτι των μετοχών μιας ΑΕ, να παίξουμε ένα εικονικό παιχνίδι όπου ο ένας πουλά στον άλλο σε όλο και μεγαλύτερες τιμές.

Αφού φτάσουμε την τιμή ψηλά, βγάζουμε ψεύτικες θετικές ειδήσεις περιμένοντας μικρομετόχους να αγοράσουν στην υψηλή τιμή.

Μόλις αγοράσουν και θελήσουν κάποτε να πουλήσουν, μιας και εμείς οι μεγάλοι που θα μπορούσαμε να διατηρήσουμε την τιμή ψηλά(στερεύοντας την προσφορά) έχουμε "φύγει", η τιμή της μετοχής θα καταρρεύσει.

Αυτή είναι μια περίπτωση πυραμίδας που ήταν σύνηθες φαινόμενο στο ΧΑΑ το 1999.

γ) Από μεγάλα funds που βρήκαν κάτι καλύτερο και προσπαθούν να φύγουν ρίχνοντας σημαντικά την τιμή.

δ) Από επενδυτές που ποντάρουν στην πτώση μέσω σορταρίσματος, προκαλώντας την πτώση ή επιδεινώνοντάς νόμιμα ή παράνομα.

ε) Από πανικόβλητα hedge funds που έχουν παίξει λεφτά με δανεικά και πουλάνε ό,τι βρούνε(η χαρά του μικρομετόχου) ή αγοράζουν ό,τι βρούνε αν υπάρχει ρευστότητα(φθηνό δανεικό χρήμα) στην οικονομία.

στ) Από την ρευστότητα όπως είπα και πιο πάνω. Σαν τα ακίνητα ένα πράμα. Πληθωριστικό χρήμα ---->υψηλές τιμές.

και από άλλους λόγους που ίσως δεν έχω σκεφτεί.

2) Προσδοκίες, βίτσια

3) Όταν λες σχέση τί εννοείς;

Φορολογικά τους παίρνει ένα ποσοστό από τα καθαρά κέρδη της εταιρείας. Σαν τον φόρο εισοδήματος. Τους φορολογεί και στις συναλλαγές. Εξαρτάται και από τη χώρα η φορολογία.

4) dunno, δεν ξέρω τι λες. Μάλλον εννοεί την εξαθλίωση του πληθυσμού από τους συμμάχους που έδωσε στον Χίτλερ το πάτημα να τους πείσει να πάνε σε πόλεμο εναντίον τους.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Οπότε καλά είπα!!! Έπαθε ότι τις αξίζει και καλά που έφυγες, ελπίζω ολόκληρος.

Απλα με λιγοτερα μαλλιά :p

Δες επίσης την ταινία Wall Street. Δείχνει ακριβώς αυτό.

Το ότι μπορείς να δουλεύεις μια ζωή για να φτιάξεις μια εταιρία της προκοπής, να την βάλεις στο χρηματιστήριο, να σου αγοράσει ο επιτήδειος χρηματιστής την εταιρία και να σε πουλήσει / κλείσει σε μια μέρα.

Γι' αυτό και λέω ότι είναι μια ωραία απάτη. Δεν μπορείς να βασίζεις το αν θα πεθάνει ο άλλος απ'την πείνα στις 'προσδοκίες' ορισμένων ηλίθιων.

Το Χρηματιστηριο εχει λογικη και δεν ειναι απατη Σωτηρη. Αλλο που στην Ελλαδα το καναμε Καζινο και Μπαρμπουτι. Δεν θα ξεχασω το σκηνικο, Ιουλιος του 1999, περιπτερο στην αρχη της Ερμου, κοντα στην δουλεια, παω να παρω εφοδια γιατι ειχε μακρυ βραδυ και υπερωρίες και μου λεει ο περιπτερας: "Παρε κλωνάρια αυριο θα χτυπησουν limit up. Σιγουρο σου λεω..." και εκει σκεφτηκα οτι κατι βρωμαει στο βασίλειο της Δανμαρκιας και δεν ειχα κλασει εγω... :p

Ενα υγιές Χρηματιστηριο ειναι μεσο αντλησης κεφαλαιων για μια καλη εταιρια. Εχει μηχανισμους ελεγχου, που ερμ.. ελεγχουν -και δεν κοιτανε να περνουν Πορσε με τις προμηθειες και να τα κανουν πλακακια με τους αναδοχους των δημοσιων εγγραφων και προστιμα οπου χρειαζεται, τα οποια εισπρατονται και δεν πανε για κωλοχαρτο. Στην Ελλάδα δεν ειχαμε ΠΟΤΕ σωστο χρηματιστηριο (ειναι καλο να ψαξει καποιος το σκανδαλο της ΛΑΥΡΕΩΤΙΚΗΣ για να δει απο παλια τι σκατιαριδες ηταν οι κ.κ. του χωρου)

Ο γενικός δείκτης είναι πως κυμάνθηκαν οι μετοχές κατα μέσο όρο?

ο Γενικος Δεικτης απαρτίζεται απο συγκεκριμενες μετοχες και οχι απο ΟΛΟ το ταμπλο. Αν δεν απατώμαι και αν δεν αλλαξε κατι (πιθανο εχω καιρο να κοιταξω :p) ειναι 60 μετοχες συνολικα.

Αυτή είναι μια περίπτωση πυραμίδας που ήταν σύνηθες φαινόμενο στο ΧΑΑ το 1999.

Τριγωνάκια FTW!!! :smoke:

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

4) Στο ντοκυματέρ που βλέπω (δεν το έχω τελειώσει ακόμα) λέει ότι το 1912 (νομίζω για την χρονολογία) η Γερμανία είχε κραχ και έτσι ξέσπασε ο Παγκόσμιος πόλεμος. Αυτό γιατί έγινε? Είχαν άλλοι επενδυτές/κράτη μετοχές απο Γερμανία και αφού η Γερμανία δεν τα πήγε τότε καλα με την οικονομία της, χάσαν οι ξένοι επενδυτές τα λεφτά τους απο τις μετοχές τους?

To βιβλιο ιστοριας 3ης Λυκειου (γενικης οχι κατευθυνσης) θυμαμαι πως εχει μια σχετικα καλη εξηγηση για αυτο το θεμα, αν μπορεις κατεβασε το και διαβασε το συγκεκριμενο κεφαλαιο.

Link to comment
Share on other sites

ο Γενικος Δεικτης απαρτίζεται απο συγκεκριμενες μετοχες και οχι απο ΟΛΟ το ταμπλο. Αν δεν απατώμαι και αν δεν αλλαξε κατι (πιθανο εχω καιρο να κοιταξω :p) ειναι 60 μετοχες συνολικα.

Περισσότερες από 60 πρέπει να είναι, αλλά παίζει ρόλο και η στάθμιση. Νομίζω ότι στην Ελλάδα σταθμίζονται οι μετοχές με βάση το ποσοστό της κεφαλαιοποίησής του στο σύνολο του ΧΑΑ. Δεν τα θυμάμαι τώρα και βαριέμαι να τα κοιτάξω.

Ήθελα να πω μόνο πως είχαμε από τις υγιέστερες τράπεζες στην ΕΕ(ειδικά με τις κομπίνες που γίνονταν αλλού όπως στην DEXIA) και ήρθε ένας ρουφιάνος και μας κατέστρεψε. Άκου εκεί η ΕΤΕ 1,5€.

Που λες είχα προγραμματάκι στον υπολογιστή για τον χαβαλέ και είχα παρατηρήσει ότι στα χρηματιστήρια διεθνώς αν παρακολουθούσες με 150άρη κινητό μέσο όρο μπορούσες να πιάσεις καλές βούτιες. Αλλά εδώ δεν έχουμε βουτιά. Έρημο Σαχάρα έχουμε διαγραμματικά.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερες από 60 πρέπει να είναι, αλλά παίζει ρόλο και η στάθμιση. Νομίζω ότι στην Ελλάδα σταθμίζονται οι μετοχές με βάση το ποσοστό της κεφαλαιοποίησής του στο σύνολο του ΧΑΑ. Δεν τα θυμάμαι τώρα και βαριέμαι να τα κοιτάξω.

Ήθελα να πω μόνο πως είχαμε από τις υγιέστερες τράπεζες στην ΕΕ(ειδικά με τις κομπίνες που γίνονταν αλλού όπως στην DEXIA) και ήρθε ένας ρουφιάνος και μας κατέστρεψε. Άκου εκεί η ΕΤΕ 1,5€.

Που λες είχα προγραμματάκι στον υπολογιστή για τον χαβαλέ και είχα παρατηρήσει ότι στα χρηματιστήρια διεθνώς αν παρακολουθούσες με 150άρη κινητό μέσο όρο μπορούσες να πιάσεις καλές βούτιες. Αλλά εδώ δεν έχουμε βουτιά. Έρημο Σαχάρα έχουμε διαγραμματικά.

Meta Stock FTW! Αν και προσωπικα δεν ημουν τεχνικος αλλα θεμελειωδων (διαφορες πολιτικου μηχ. και αρχιτεκτωνα μηχ. lol) ο καλυτερος τεχνικος δεικτης προσωπικα πιστευω ειναι Elliot Wave 144 ημερων. Επιανε σε νορμαλ εποχες ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ :dance3:

Τωρα για την Εθνικαρα και τις λοιπες εγχωριες δυναμεις ασε, εχω πολυ χειροτερη γνωμη. ΙΣΩΣ απο ΟΛΕΣ η ΕΤΕ αμα ξεπουλησει κατι βαλκανικα συμπραγκαλα να την σκαπουλαρει. ΟΛΟΙ οι αλλοι εισηγμένοι πρεπει να τους παρουν τα μαγαζια και να τους χωσουν κλωτσια να φυγουν απο το παραθυρο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τότε(και τώρα) άκουγα τον κόσμο να λέει ότι τους κατέστρεψε ο Σημίτης, αλλα δε κατάλαβα ποτέ γιατί...

Τα swap του Σημίτη ειναι το λιγοτερο κακο που εκανε αυτος ο λογιστακος της κακιας ωρας. Εχει κανει και πολλα αλλα τα οποια δεν προκειται να βγουνε επισημα παραεξω, ελεω προστασιας που εχει

Link to comment
Share on other sites

Να το χαλάσω τώρα το θέμα, μιας και δεν έχει σχέση με το Χρηματιστήριο, αλλα έχει σχέση με την οικονομία και αφού έχετε τις γνώσεις να αναλύσετε τις αγορές, θέλω να ρωτήσω.

Τι γίνεται με την δικιά μας οικονομία?

Πότε χρεοκοπούμε? Χρεοκωπήσαμε ήδη?

Πλέον είναι παιχνίδια εντυπώσεων του ισχυρού κρίκου και παιχνίδια πολιτικών εντυπώσεων?

Μιας και απο ότι καταλαβαίνω η δικιά μας μετοχή πήρε τον πάτο και επενδυτές πλέον δεν παίζουν, πουλάμε,κρατάμε τι κάνουμε? :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικα χρεοκωπησαμε εδω και μηνες. Το κρατος εχει κανει σταση πληρωμων προς τους ιδιωτες/εταιριες

Εξωτερικα δεν εχουμε χρεοκοπήσει τεχνικα/τυπικα. Ουσιασιτκα ειμαστε χρεοκοπημένοι εδω και καιρο.

Τα παιχνιδια που παιζονται στην πλατη της Ελλάδας ειναι επειδη

α) πρεπει να γινουμε παραδειγμα προς αποφυγη για αλλες χωρες

β) εχουμε αυναν πρωθυπουργο που εκτελει χρεη εντολοδόχου και κομματοσκυλλα βουλευτες που φοβουνται να πουν οχι.

γ) ειμαστε και εμεις αυνανουληδες επειδη δεν τους εχουμε διψξει κακην κακως ακομα.

Για το γ) παντως δεν νομιζω οτι εχουμε πολλα περιθωρια ακομα. Η εξαθλιώση αρχισε να βαραει κοκκινο.

Link to comment
Share on other sites

Meta Stock FTW! Αν και προσωπικα δεν ημουν τεχνικος αλλα θεμελειωδων (διαφορες πολιτικου μηχ. και αρχιτεκτωνα μηχ. lol) ο καλυτερος τεχνικος δεικτης προσωπικα πιστευω ειναι Elliot Wave 144 ημερων. Επιανε σε νορμαλ εποχες ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ :dance3:

Ωραίο το Μετα. Εγώ δεν ασχολιόμουν τόσο με δείκτες γιατί είχα καταλάβει πως τους ράβουν πάνω σε παρελθόντα δεδομένα για να δείχνουν ότι προβλέπουν "και καλά".

Μια πραγματικά επιστημονική μέθοδος για να αξιολογείς trading systems είναι οι προσομειώσεις monte carlo, αλλά ήθελε μαθηματικά και αρκετή δουλειά. Δεν ασχολήθηκα γιατί είδα ότι σπάνια μπορούσαν να νικήσουν το buy and hold.

Εκείνο που παρατήρησα είναι βουτιές μεγάλες ανά 5-10 χρόνια στα 100 χρόνια ιστορίας του dow-που είχε το μέτα-και στο ελληνικό, που με την προϋπόθεση της διαρκούς οικονομικής ανάπτυξης ήταν το καλύτερο για κάποιον που παίζει buy and hold. Οι βουτιές αυτές τερματίζονταν από 100-200ρηδες. Οπότε με διασπορά έπιανες καλές τιμές.

Χρηματιστήριο = Τζόγος

Άλλο τζόγος, άλλο τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικα χρεοκωπησαμε εδω και μηνες. Το κρατος εχει κανει σταση πληρωμων προς τους ιδιωτες/εταιριες

Εξωτερικα δεν εχουμε χρεοκοπήσει τεχνικα/τυπικα. Ουσιασιτκα ειμαστε χρεοκοπημένοι εδω και καιρο.

Τα παιχνιδια που παιζονται στην πλατη της Ελλάδας ειναι επειδη

α) πρεπει να γινουμε παραδειγμα προς αποφυγη για αλλες χωρες

β) εχουμε αυναν πρωθυπουργο που εκτελει χρεη εντολοδόχου και κομματοσκυλλα βουλευτες που φοβουνται να πουν οχι.

γ) ειμαστε και εμεις αυνανουληδες επειδη δεν τους εχουμε διψξει κακην κακως ακομα.

Για το γ) παντως δεν νομιζω οτι εχουμε πολλα περιθωρια ακομα. Η εξαθλιώση αρχισε να βαραει κοκκινο.

Thx!:)

Link to comment
Share on other sites

Χρηματιστήριο = Τζόγος

Nope. Απλά σου φαίνεται τόσο πολύπλοκο που δεν μπορείς καν να υπολογίσεις τις πιθανότητες του να κερδίσεις ή να χάσεις και άρα συμπεραίνεις ότι είναι τυχαίο σαν να ρίχνεις ζάρια.

Πάντως δεν μπορείς να στηρίζεσαι σε ένα δείκτη/παράμετρο για να βγάζεις συμπεράσματα για το που θα κινηθούν οι αγορές. Στο excelακι που κάνω προσωπικά διαγράμματα...έχω φτάσει να μετράω και να συγκρίνω σε διαγράμματα πάνω από 10 παραμέτρους... τώρα είμαι στο σημείο να προσπαθήσω να εισάγω κάποιου είδους στάθμιση σε αυτές τις παραμέτρους.

Επίσης μου φαίνεται τραγική η καθαρά μαθηματική προσέγγιση, πιστεύω ότι αγνοεί υπερβολικά πολλά πράγματα. Πρέπει να κατανοείς τι σημαίνουν στο κόσμο των επενδυτών όλα αυτά τα νούμερα και σε τι αποφάσεις τους οδηγούν

Όπως και να έχει στην Ελλάδα του 2011, μέσω χρηματιστηρίου (παγκοσμίως εννοώ) με μικρά κεφάλαια πλησιάζω βασικούς μισθούς...απίστευτη κατάντια και αυτό το δείχνει καθαρά η συσχέτιση επιπέδου μισθών και δυναμικής του κεφαλαίου.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνιδια που παιζονται στην πλατη της Ελλάδας ειναι επειδη

α) πρεπει να γινουμε παραδειγμα προς αποφυγη για αλλες χωρες

β) εχουμε αυναν πρωθυπουργο που εκτελει χρεη εντολοδόχου και κομματοσκυλλα βουλευτες που φοβουνται να πουν οχι.

γ) ειμαστε και εμεις αυνανουληδες επειδη δεν τους εχουμε διψξει κακην κακως ακομα.

Ξέχασες ένα βασικό... έχει έρθει η ώρα να "ανοίξουν" τα κοιτάσματα και όσο πιο αδύναμοι τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ξέχασες ένα βασικό... έχει έρθει η ώρα να "ανοίξουν" τα κοιτάσματα και όσο πιο αδύναμοι τόσο καλύτερα.

και ηρθε ο καιρος για τα κοιτασματα;;;

λιγο επιχειρησεις λίγο πετρέλαια λίγο εταιρείες λίγο γερμανία, τσουπ το θρεντε του λάμπη....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.